Безконтактні технології розрахунків: коли бум прийде в Україну?
Технологія Near Field Communication (NFC) - універсальне рішення для реалізації безконтактних платежів. Різні проекти з застосуванням NFC активно розвиваються в Європі та США. Портал «Мінфін» дізнався, які перспективи розвитку системи NFC-платежів в Україні.
Система NFC дозволяє здійснювати оплату товарів і послуг, використовуючи при цьому смартфони та планшети. «Ця технологія може бути впроваджена не тільки на пластиковій карті, але і в іншому предметі - брелках, годинах і, що найголовніше - в мобільних телефонах і планшетах. У зв'язку з цим процес оплати карткою з безконтактним інтерфейсом і телефоном, наприклад, можуть відрізнятися по зручності для клієнта і процесу оплати », - слвоа голови правління UPC Антона Романчука.
Мобільні пристрої мають можливість встановлювати високочастотне з'єднання на відстані 5-10 см. Тобто, піднісши мобільний пристрій до терміналу, користувач отримує можливість здійснити платіж бездротовим шляхом, що істотно спрощує процес покупки.
«Використання SIM-карт операторів з технологією NFC в майбутньому дозволить агрегувати в одному терміналі (телефоні клієнта) і доступ до стільникової мережі, і банківські картки, і проїзні документи, і пропуск на роботу, та дисконтні картки та багато іншого, ніж зараз перевантажені гаманці громадян. Фактично, всі «профілі» банківських карт, дисконтних карт, службових документів можуть бути завантажені на одну сім-карту», - прогнозує начальник відділу розвитку мобільної комерції «Київстар» Леся Запорожець.
Однією з переваг безконтактного проведення операцій є висока безпека платежів. Дана технологія дозволяє піти від головної загрози - скіммінгу даних в момент попадання картки в пристрій або руки шахрая. За безпеку транзакцій відповідає Secure Element, встановлений у телефони, що підтримують технологію NFC. Secure Element - це чіп, який стійкий до злому, забезпечує захищене сховище для платіжних додатків, вчинення платіжних операцій та зберігання конфіденційних даних.
Популяризації технології заважає ряд факторів. По-перше, на даний момент охоплення торгових точок, які могли б забезпечити проведення розрахунків за технологією NFC, не надто великий. На сьогоднішній день більше 18 тис. POS-терміналів, які встановлені в гіпермаркетах, аптеках, кінотеатрах, кафе і ресторанах підтримують NFC, що складає більше 12 % ринку.
Очікується, що безконтактні платежі будуть популярні на автозаправних станціях і парковках, на культурних і спортивних заходах, в кафе і ресторанах швидкого харчування, тобто в тих місцях, де одночасно обслуговується велика кількість людей і потрібно миттєва авторизація платежу, а сума покупки відносно невелика.
Технологія NFC дозволяє емулювати на СІМ-картці банківські карти, транспортні додатки, картки лояльності, ключі доступу, що перетворює телефон на інструмент для оплати покупок в роздробі «в один дотик», проїзний квиток на громадському транспорті, електронний пропуск і т.д.
Експерти стверджують: безконтактні технології дуже скоро стануть популярними в Україні. «В Україні вже створюються передумови для зростання безконтактних платежів. Як банки-емітенти, так і банки-еквайєри вже не просто замислюються над безконтактними платежами, а активно оновлюють термінали, починають емісію безконтактних карт. Пік безконтактних платежів в Україні ще попереду, в тому числі платежів з використанням NFC», - резюмує Наталія Кузьмич, начальник департаменту розвитку альтернативних каналів і підтримки продажів УкрСиббанку BNP Paribas Group.